Kliknij aby zobaczyć historię obrazu Jezusa miłosiernego.

 O Panie wysłuchaj modlitw naszych
miej nas w swojej opiece i udziel nam swojego błogosławieństwa Amen

Odsłon:2707

FOTOREPORTAŻ

 

 Uroczystość poświęcenia pomnika Katyńsko-Smoleńskiego 15.09.2013 r.

15 września 2013 r. przy naszym kościele został  odsłonięty i poświęcony pomnik Katyńsko-Smoleński. W przeddzień tego wydarzenia pomnik nawiedziła historyczna i pierwsza pielgrzymka z Knychówka. Pielgrzymi przybyli dwoma autokarami. Opiekę duchową nad pielgrzymami, którzy oddali hołd pomordowanym w Katyniu i wielu innych miejscach, sprawowali księża: ks. Antoni Klukowski i ks. Rafał Romańczuk.

Pielgrzymka

Dzień 15 września 2013 roku przejdzie do historii parafii Miłosierdzia Bożego i całego Bielska Podlaskiego. Tego dnia Ksiądz Biskup Antoni Dydycz poświęcił pomnik Katyńsko-Smoleński. Do tego ważnego wydarzenia przygotowywaliśmy się już od dłuższego czasu.

Uroczystość rozpoczęła się od koncertu religijno-patriotycznego w wykonaniu dwóch wspaniałych artystów:

* Macieja Wróblewskiego

* Jana Pietrzaka

Koncert

 

 Przed Mszą św. połączyliśmy się z Watykanem i dzięki telebimowi na żywo zjednoczyliśmy się w modlitwie z Ojcem Świętym Franciszkiem, który na uroczystość poświęcenia pomnika przysłał specjalne błogosławieństwo.

Anioł Pański

 

Komentarz Liturgiczny poprowadził najwyższy autorytet w tym względzie Ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, Liturgista diecezjalny i rektor WSD w Drohiczynie.

Ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski

 

Na Mszę św. przybyły poczty sztandarowe ze Szkół i Zakładów pracy oraz liczni mieszkańcy z Bielska Podlaskiego i całego regionu.

Poczty Sztandarowe

Po transmisji modlitwy Anioł Pański z Papieżem Franciszkiem rozpoczęła się uroczysta Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, Pasterza Kościoła Drohiczyńskiego.

Pasterz kościoła drohiczyńskiego w homilii podkreślał, że „jest to pomnik nietypowy, ponieważ nawiązuje do dwóch miejsc i dwóch dat. Katyń i Smoleńsk – rok 1940 i 2010″.

„Wydarzenia te łączy – przelana krew; najpierw była to krew o wojennym zabarwieniu, a potem spotykamy się z krwią, która jeszcze nie ma swojej nazwy”mówił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

- Nie wiemy bowiem i mamy trudności, aby się dowiedzieć: dlaczego 10 kwietnia 2010 roku przelało swoją krew 96 osób z prezydentem RP i jego małżonką na czele? To się zdarza na taką skalę – pierwszy raz w naszych dziejach. Napotykamy na wyjątkowo trudne do przebycia przeszkody w dążeniu do prawdy. Jakby jakieś siły nieczyste ogłosiły mobilizację. Nawet zdrowy rozsądek nie jest w stanie przedostać się przez te straszliwe zapory. Zło ma swoją moc – zaznacza ksiądz biskup.

Msza Święta

 

Po Komunii Świętej Jakub Romańczuk odczytał wiersz "Orlątko". Recytacja tego wiersza przez chłopca w podobnym wieku jak w utworze była niezwyle wzruszającym przeżyciem i wprowadziła wszystkich w niezwykły klimat miłości do Ojczyzny. Pomogła też przybliżyć i zrozumieć główne motto pomnika Katyńsko-Smoleńskiego: "I tylko mi ciebie Mamo, Tylko mi Polski żal".

 

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika przez księdza biskupa. Odsłonięcia pomnika Katyńsko-Smoleńskiego dokonała pani Ewa Błasik wdowa po gen. Andrzeju Błasiku dowódcy Sił Powietrznych RP, Krystyna Kwiatkowska wdowa po gen. Wojska Polskiego Bronisławie Kwiatkowskim.

Odsłonięcie pomnika

Wmurowania ziemi z Katynia i Smoleńska dokonał Pan Prezes Tadeusz Romańczuk. Ziemia ta do parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim została przywieziona przez Rajd Katyński, któremu przewodzi komandor Wiktor Węgrzyn.

Liczne delegacje złożyły kwiaty...

Delegacje składają wieńce

Przed błogosławieństwem kończącym Mszę św. przemówiły następujące osoby:

* Pani generałowa Ewa Błasik

* Pan poseł Jarosław Zieliński, który odczytał pismo Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

* O. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja

* Pan Prezes Tadeusz Romańczuk

* ks. kan. dr Dariusz Kujawa, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego

 

Ewa Błasik w swoim przemówieniu przytoczyła słowa Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: „gdy my pomrzemy, kamienie po nas wołać będą”. W tym kontekście podkreślała, że od dziś będzie wołać po naszych niezłomnych rodakach pomnik katyńsko-smoleński.


- 10 kwietnia 2010 roku na zawsze zmienił bieg historii naszego kraju.   Krwawo i niezniszczalnie wpisał się w bieg dziejów.  Zbrodnia katyńska i jej 70  rocznica – na obchód której, udawali się członkowie delegacji państwowej z  dwoma prezydentami na czele – na nowo niejako zebrała swe krwawe żniwo. To  wydarzenie pokazało też, jak wiele miłości do ojczyzny posiadają w swych  sercach Polacy zaznaczyła Ewa Błasik.


W uroczystościach wziął także udział Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR zwracając się do wdów po generałach Wojska Polskiego, dziękował im za obronę dobrego imienia swoich mężów.


- My jesteśmy z wami i dziękujemy wam za to, żeście tak mężnie i godnie  bronili dobrego imienia swoich mężów – wspaniałych mężów. Gdy o zgrozo! O  zgrozo! O zgrozo! – stojący na czele w drabinie społecznej w naszej ojczyźnie  poniewierali, dopuszczali do tego i poniewierali te dobre imiona. Dobre imię  waszych mężów, dobre imię tych wszystkich, którzy zginęli tak tragicznie. Nie  wiem czego oni się boją. Czego oni się boją? Jest takie przysłowie „na  złodzieju czapka gore”, i trzeba z tego lęku też wyciągnąć wnioski – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.


Wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy pos. Jarosław Zieliński odczytał list w imieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.


- W Katyniu i pod smoleńskim lesie zginęli ludzie stawiający dobro ojczyzny  jako wartość przed wszystkimi innymi, stawiający pracę dla niej jako  zaszczytne zadanie i najszlachetniejszą powinność losu. Nie da się zastąpić  bohaterów sprzed 73 lat, ani bliskości i przyjaźni tych – których straciliśmy  trzy lata temu. Tak jak nie da się wymazać z nas żalu i poczucia straty. Byli  pozostaną jedyni w ich ludzkim i historycznym wymiarze, ale też dzięki takim  jak oni stojący dziś w długim szeregu pokoleń Polaków, którzy tyle potrafili  dać  ojczyźnie – widzimy wokół siebie i każdego dnia, że nie byli jedynymi dla  których los RP pozostaje sprawą najważniejszą wśród pierwszych, życiowym  zadaniem i zaszczytnym obowiązkiem. Odpowiedzialność za Polskę spoczywa  teraz na nas – akcentował pos.  Jarosław Zieliński.


Transmisję Eucharystii i odsłonięcia pomnika Katyńsko-Smoleńskiego przeprowadziła TV Trwam.

Przemówienia

Zdjęcia pamiątkowe

Pielgrzymka Sióstr Klarysek z Hajnówki - wieczorem 15 września br. Siostry Klaryski z Hajnówki przybyły w modlitewnej pielgrzymce do pomnika przedstawiającego Matkę Bożą Bolesną, trzymającą na swych rękach martwe ciało Jezusa. Siostry odmówiły część bolesną różańca św. modląc się w intencjach naszej ojczyzny oraz polecając własne prośby przez wstawiennictwo Matki Bożej.

Zapraszamy wszystkich do nawiedzania pomnika i do modlitwy przez wstawiennictwo Matki Bożej.

Niech przykład Sióstr, które przybyły w modlitewnej pielgrzymce będzie dla nas zachętą.

Zgromadzenie Sióstr Klarysek